Kolekcja Marka Tomaszewskiego
2024-03-02Wspomnienia Józefa Flakowicza pt. ,,To i owo z dawnych lat”, opracowane przez jego wnuka, Wojciecha Kucharskiego
2024-03-09Wzięliśmy udział w interdyscyplinarnej konferencji “Faust Socyn. Życie i myśl”!
Wydarzenie poświęcone jednemu z najważniejszych myślicieli XVI wieku, Faustowi Socynowi, przyciągnęło do Lusławic koło Zakliczyna szerokie grono naukowców, badaczy i entuzjastów historii. Podczas konferencji zorganizowanej przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, zgłębialiśmy tajemnice życia i myśli Fausta Socyna oraz braci polskich. Dyskusje i prelekcje, które miały miejsce podczas konferencji, przyniosły nowe spojrzenie na architekturę, filozofię, religię i społeczeństwo XVI wieku. Byliśmy świadkami fascynujących wykładów i prezentacji, które przybliżyły nam poszczególne aspekty myśli Socyna i wpływu jego idei na rozwój arianizmu.
Swoje prezentacje wygłosili:
– Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
– dr Michał Wiśniewski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Międzynarodowe Centrum Kultury)
– Małgorzata Gmiter (Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS; Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo-Ogrodowych)
Odbyło się również spotkanie autorskie ze znanym reżyserem Stanisławem Janickim.
„Opisać żywot Fausta Socyna krótko i pobieżnie – byłoby to poniżej godności tak poważnego męża, opisać zaś obszernie i dokładnie – byłoby może ponad nasze siły. Albowiem krzywdą jest dla cnoty, jeśli pośpiesznie i niedbale przedstawimy zasługi znamienitych ludzi, a o tym zaiste mężu, jak o nikim dotąd, należy mówić nie tylko starannie, lecz także z talentem” – pisał Samuel Przypkowski. (…)”
W Lusławicach 420 lat temu zmarł Faust Socyn – włoski reformator religijny, teolog, pisarz-polemista i poeta. Stworzył doktrynę religijną braci polskich, a od jego nazwiska polski arianizm znany jest w Europie jako socynianizm. Od 1598 związany był z ośrodkiem braci polskich w Lusławicach. „Faust Socyn. Życie i myśl” to interdyscyplinarna konferencja organizowana przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w 420. rocznicę śmierci i 485. rocznicę urodzin tej wybitnej postaci. Lusławice to niewielka miejscowość o wielkiej historii, w którą wpisała się obecność najznamienitszych myślicieli i artystów: bracia polscy, Faust Socyn, Jacek Malczewski, Krzysztof Penderecki. Wielowymiarowość tego miejsca jest niezwykła i silnie naznaczona dziedzictwem minionych epok. Lusławice zapisały się przed wiekami na kartach historii dzięki obecności wielkiego myśliciela Fausta Socyna. Od tej pory malownicza wieś stała się stolicą myśli ariańskiej, miejscem funkcjonowania radykalnej wspólnoty etycznej, która własne przekonania łączyła z poszanowaniem pluralizmu, przestrzenią wymiany myśli, politycznej i religijnej wolności, wspólnoty idącej na wskroś podziałów w społeczeństwie. Tu rodziły się i promieniowały na świat przełomowe (jak na owe czasy) postulaty społeczne, religijne i etyczne, a także myśl ariańska, wprowadzające pełnię tolerancji, zniesienie podziałów, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm.
(ze strony ECM Lusławice)