Wykład prof. Zenona Piecha – “Od Czchowa do Zakliczyna przez Melsztyn”
2024-05-24Parafia Melsztyn – Księga Zgonów z lat 1748 – 1779
2024-05-30Melsztyn – Historia zamku i ród Melsztyńskich
Melsztyn to miejscowość znana z majestatycznych ruin zamku górujących nad malowniczą doliną Dunajca. Jest położona w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w Gminie Zakliczyn. Choć czasy świetności zamku dawno minęły, to historia tego miejsca wciąż budzi fascynację i skrywa wiele tajemnic – w końcu jest to miejsce, które było świadkami burzliwych czasów – od średniowiecza, aż po dzień dzisiejszy.
Pochodzenie nazwy Melsztyn
Nazwa Melsztyn po raz pierwszy pojawiła się w związku z osobą Spycymira herbu Leliwa, który po roku 1347 wybudował swój zamek w miejscu dzisiejszego Melsztyna, na terenach wsi Charzewice. W różnych dokumentach z tamtego czasu nazwa zamku brzmiała różnie: Melestein, Mylstein, Molesteyn, a w spolszczonej wersji najpierw Mielsztyn, a później Melsztyn. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od niemieckiego słowa Mühlstein, oznaczającego kamień młyński. Człon “-sztyn” miały trzy inne zamki w okolicy – oprócz Melsztyna był to królewski Czorsztyn oraz możnowładcze Tropsztyn oraz Falsztyn. W każdym przypadku nazwa wywodziła się od skalistego wzgórza, na którym zamek został zbudowany.
Początki zamku w Melsztynie
Zamek zbudował kasztelan krakowski Spycimir Leliwita około roku 1340. Budowla ta była ważnym punktem strategicznym, strzegącym przeprawy przez Dunajec oraz zapewniającym kontrolę nad okolicznymi ziemiami.
Zamek został usytuowany na wysokiej górze stromo opadającej ku Dunajcowi. Na planie widać, że rzeźba terenu wymusiła wydłużone i nieregularne rozmieszczenie. Z właściwego pałacu renesansowego oraz zabudowań gospodarczych i murów obwodowych zachowały się tylko stosunkowo niewielkie resztki murów.
Złote czasy Melsztyna
Spycimir z Tarnowa pozostawił po sobie czterech synów. Najstarszy Jan z Melsztyna odziedziczył Melsztyn, a najmłodszy Rafał – Tarnów. Od Jana wywodzi się ród Melsztyńskich, Rafał zaś był założycielem rodu Tarnowskich.
Za czasów panowania Kazimierza III Wielkiego panowie z Melsztyna należeli do najmożniejszych i najbardziej wpływowych rodów w królestwie. Ich pozycja wzrosła jeszcze bardziej za panowania Andegawenów i Władysława II Jagiełły. Swoje znaczenie w Polsce ród zawdzięczał związkom z Piastami i Jagiełłą.
Spytko II z Melsztyna
Spytek z Melsztyna był synem Jana, wnukiem Spycimira herbu Leliwa. Stał się najbardziej znaną postacią z rodu Melsztyńskich i za jego czasów ród ten przeżywał czasy świetności.
Spytko najpierw został marszałkiem nadwornym (1373), później otrzymał godność wojewody krakowskiego (1381), w końcu przypadło mu również stanowisko starosty krakowskiego (1389). Jako rycerz uczestniczył u boku króla w wielu wyprawach zbrojnych. Należał do do najzagorzalszych stronników Jadwigi Andegaweńskiej i najprawdopodobniej był jednym z pomysłodawców jej ślubu z Wielkim Księciem Litwy Władysławem Jagiełłą. Po koronacji Władysława Jagiełły miał nawet dostać od niego sandały zdobione złotem i szlachetnymi kamieniami.
Król zaś Władysław po przeprowadzeniu swej koronacji odwdzięczając się obdarowuje hojnymi darami wszystkich znaczniejszych panów polskich. Szczególną hojność okazał wojewodzie krakowskiemu Spytkowi z Melsztyna. Ofiarowuje mu swoje sandały ozdobione wspaniale szlachetnymi kamieniami, złotem, drogocennymi perłami i wielkiej wartości kamieniami. Był bowiem przekonany, że ten większych od innych dołożył starań w sprawie powołania go na tron polski i ukoronowania.
Fragment kroniki Jana Długosza
Ale nie były to jedyne dowody uznania ze strony monarchy – za najważniejsze uznać trzeba podarowanie mu w 1387 roku przez Jagiełłę prawie całego powiatu samborskiego na Rusi (nad Dniestrem) oraz nadanie w 1395 zachodniej części Podola (między Dniestrem i Bohem), m.in. ze znanym zamkiem Kamieńcem Podolskim włącznie.Nadanie Podola zachodniego jako lenna wieczystego wykraczało poza granice najhojniejszych łask królewskich, więc spowodowało zazdrość i niechęć ze strony jego dotychczasowych sojuszników – możnowładców małopolskich.
Król polski Władysław, ulegając prośbie wojewody krakowskiego Spytka z Melsztyna nadaje […] wieczystym, ale lennym zapisem znaczną ziemię, mlekiem i miodem płynącą i pełne bydła Podole, które najlepszy król polski Kazimierz drugi wyrwał przy użyciu oręża spod panowania rąk tatarskich.
Fragment kroniki Jana Długosza
Spytko z Melsztyna podczas Bitwy nad Workslą – stanął na czele rycerzy polskich, którzy wsparli litewskiego księcia Witolda przeciwko Złotej Ordzie. Jako Pan podola zachodniego nie mógł nie interesować się możliwością zapewnienia pokoju na pograniczu tatarsko-ruskim, a ponadto do udziału w wyprawie zobowiązywała go lenna przysięga złożona Witoldowi. Podczas tej bitwy zginął w dn. 12 sierpnia 1399 – miał wtedy zaledwie 38 lat.
Upadek potężnego rodu oraz zamku w Melsztynie
Po śmierci Spytka z Melsztyna jego ród zaczął tracić na znaczeniu, co prowadziło do stopniowego zaniedbywania zamku. W 1511 rodzina była zmuszona do sprzedaży Melsztyna, będącego ich gniazdem rodowym. Kupił go kasztelan wiślicki Mikołaj Jordan z Myślenic. Ostatni przedstawiciel rodu Melsztyńskich herbu Leliwa – Jan Melsztyński (syn Wincentego) zmarł w biedzie i zapomnieniu w klasztorze bernardynów w Tarnowie, prawdopodobnie w 1540.
Wawrzyniec Spytek Jordan próbował przebudowywać zamek melsztyński zatrudniając do tego włoskiego architekta Bartłomieja Ridolfiego. W tym samym czasie ok. 1546 w pobliżu zamku ulokował miasto Zakliczyn. W późniejszym czasie zamek na drodze mariaży przechodzi w ręce rodziny Tarłów, a następnie drogą dziedziczenia w ręce Lanckorońskich.
Podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku, według niektórych podań, zamek został poważnie zniszczony. Kolejne zniszczenia przyniosły wojny konfederacji barskiej w XVIII wieku. W tym czasie zamek padł ofiarą licznych pożarów i grabieży, które ostatecznie doprowadziły do jego upadku.
W XIX wieku zamek został opuszczony i popadł w ruinę, a pozostałości budowli stopniowo niszczały. Kamień z tego zamku posłużył m. in. pod budowę murowanego Kościoła w Domosławicach.
W 1885 roku Lanckorońscy otwarli na zamkowym dziedzińcu schronisko dla turystów (rozebrane podczas I WŚ), następnie sprzedali swoje włości w 1886 roku zobowiązując nowych właścicieli, aby “chronili zamczysko od ostatniej ruiny”.
Czasy współczesne
Dziś ruiny zamku w Melsztynie są malowniczym miejscem, które przyciąga turystów i miłośników historii. Chociaż z oryginalnej budowli pozostały jedynie fragmenty murów i wieży, miejsce to nadal emanuje atmosferą dawnych czasów. Warto wspomnieć, że na początku 2024 do użytku został oddany odbudowany donżon (zachowano oryginalne fragmenty murów). Donżon jest otwarty dla zwiedzających i można z niego podziwiać wspaniały widok na dolinę Dunajca i okoliczne tereny. Ponadto w centralnej części zamku widoczne są fragmenty renesansowego muru z arkadami i pozostałościami po otworach strzelniczych.
Autor: Katarzyna Kokosza
Żródła
- [1] “Leliwici z Melsztyna i ich zamki” – Krzysztof Moskal
- [2] “Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej” – Marian Kornecki
- [3] “Melsztyn i jego okolice” – Sandozówna Marya
- [4] “Melsztyn. Z dziejów zamku rodu Leliwitów” – Barbara Daniel
- [5] https://zamkomania.pl/melsztyn.php, dostęp: 21.04.2024
- [6] https://pl.wikipedia.org/wiki/Melszty%C5%84scy_herbu_Leliwa, dostęp: 26.05.2024
- [7] https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2786957,spytko-ii-z-melsztyna-najpotezniejszy-moznowladca-czternastowiecznej-polski, dostęp: 26.05.2024
- [8] https://www.ruinyizamki.pl/poczet-sobiepanow01/spytek.html, dostęp: 26.05.2024
- [9] “Melsztyn. O zamku i jego panach, o kościele i plebanach” – ks. M. Smoleński